Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Inzerce, rady, oznámení

Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Sali BNT » stř lis 12, 2008 12:12 pm

Dobrý den,
oslovuju všechny pamětníky, i nadšené hledače starých údajů, s otázkou,
zda skutečně ještě existuje v plemeni dobrman životaschopná stará česká prací prověřená krev,
pokud ano, zda se jí vyplatí hledat, a regenerovat,
čím se podle vás vyznačovala, co je její předností i jejím záporem,
a jak postupovat při její obnově,
na koho se vracet, jaké linie přikřižovat, a podle jakého klíče selektovat chovné jedince, co tolerovat?
Sali BNT
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned říj 26, 2008 9:19 am
Bydliště: Svinařov u Kladna

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Lucie » stř lis 12, 2008 3:47 pm

Co si představuješ pod pojmem stará česká pracovní krev?
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Darina » stř lis 12, 2008 6:13 pm

Skôr by som to nazvala " česko-slovenská " pracovná krv, ale tiež si dnes jej regeneráciu neviem predstaviť, možno krv CHS Písečný ostrov, Bobrava, a z toho odvodené odchovy, neviem!?
Darina
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon bře 17, 2008 8:56 pm

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Sali BNT » stř lis 12, 2008 6:37 pm

ano, měla jsem na mysli to co Darina,
zvířata z 80.let, co pocházely z cht. st. Bobrava, Písečný Ostrov, možná i Podhráz, začátek Helfštýna, A vrh, Martinova Věž, Portugal, první A a C vrh Zkanape, ....prostě ta zvířata, co měla pověst srdíčkových kousáčů, a co jsou po nich ještě dnes k nalezení prapotomci s vážně míněným projevem....
Sali BNT
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned říj 26, 2008 9:19 am
Bydliště: Svinařov u Kladna

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Darina » čtv lis 13, 2008 6:39 pm

Čo sa týka starej česko-slovenskej? krvi - nielen pracovnej, zodpovedne môžem napísať, že na Slovensku je to mýtus!!!
To, čo teraz existuje, je asi v 6., 7.? generácii v odchovoch CHS z Tomky, Morgantína - po Bornovi z PO, v 5., 6. generácii v odchovoch Nuova Dolce Vita - po Ere z PO, ostatné je nenávratne PREČ !!!
Iné jedince sa v chove uplatnili LEN relatívne krátkodobo - asi jednu alebo dve generácie, napr. Aros Chora - po matke Citta z PO s podľa mňa vynikajúcimi odchovmi na tú dobu: Aros Gemerské lúčky, Aros Kavé - jeho dcéra Ina Hobart, Démon Mir-Sva, v CHS Mir- Sva - odchovy po Ere z PO, v CHS Portugal - odchovy po Clee z PO, CHS Egra - dcéra Cirky z Kanape ( otec Bony z PO ) - Brita Egra, po Ektorovi z Kanape - Belinda Akiré, po Morganovi Bobrava - bez odchovov.
Ako je to dnes v Čechách?
PS: Bolo by zaujímavé, keby prispel každý KTO nájde staré fotky na zdokumentovanie aj týchto nostalgických časov, aby sa na nich nezabudlo.
Darina
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon bře 17, 2008 8:56 pm

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Lucie » čtv lis 13, 2008 7:58 pm

Vzala jsi mi úplně má slova....právě včera jsem se dívala na web našich známých a ti otevřeli galerii ze "starých časů". Určitě ten projekt stojí za zamyšlení. Ty máš materiálu jistě hodně :D

Bohužel na Slovensku se pomalu stává mýtusem celé plemeno...je to škoda, zvlášť po stránce pracovní, že nikdo kromě Pala vrcholově necvičí a nemá o to ani zájem :? Ale třeba se ujmou ty vaše kousací dny dobrmana a někdo se objeví. Myslím, že v současné době jsou u vás lepší podmínky než u nás a výsledky na světových soutěží tomu odpovídají.

Stará česká krev - myslím, že hodně ovlivnili náš chov bratří z vrhu V - Fürstenfeld.

Stále ještě v dosti jedincích koluje krev "českých psů". Českých v uvozovkách, protože se ve většině případů jednalo o potomky zahr.plemeníků - staré německé krve :D Bohužel majitelé těchto fen (ve většině případů se jedná o feny) nakryjí nějakým super plemeníkem nejlépe z Itálie, hlavně co nejvíc nepříbuzným. Co jsem měla možnost vidět, většinou se ale tyto spojení nepovedou po stránce pracovní :( Myslím, že i u nás bude již za 5 let pojem - stará česká krev jen psaným slovem.... Regenerace není jaksi možná, nejsou totiž krycí psi. Myslím tím zajímaví krycí psi, ne to co zbylo z Bobravy (většinou se jedná o vořechy, jak by řekl sám Mirek Řepa). Zajímavé je, že v USA je ale velmi oblíbený krycí pes Agir Miss Jakoso právě po jedné ze skvělých fen Perry Bobrava alias Peřina (tuším, že ale vznikla z incestu vrhu H-Bobrava :? ???). Nicméně v USA je momentálně více české krve než u nás. A hezké je, že koluje vesměs ve psech pracovních, co jsou vidět, rozmnožují se, chodí po výstavách...
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Sali BNT » ned lis 16, 2008 6:28 pm

předpokládám, Lucie, že máš na mysli dva poslední chovný psy, co vedou krev Hasan Bobrava, (co já teda našla), a to Lux Extra Moravak a Dixon Gumby (v jeho případě to je ale naopak, otec byl ta stará krev, matka je ta po italském plemeníkovi)....je to škoda.
Od včera je čerstvě uchovněný Ilk Black Gong, otec je německý pracák Baron v Lechfeld, matka Ema Black Gong je v dálce po Bonym z Písečného ostrova, ač vede taky hodně zahraniční krve....
někde běhá Gerios Calibra Magic, na mistráku byl vidět Back Hankybar, víc si teď nevybavím.....ale určitě ještě běhá něco, co má českou pracovní kontinuitu z obou stran, jen hledat. Podívala bych se na odchovy Calibra Magic a Z Karlovy Zahrady, tam je po fenách kombinace Eman Zkanape/Beni Misar
Jo v Ascomannis použili export do USA Fabio Abba Sonia (Carlos Black gong/Eris Abba Sonia)...
Sali BNT
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned říj 26, 2008 9:19 am
Bydliště: Svinařov u Kladna

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Lucie » pon lis 17, 2008 5:04 pm

Nejsou to jen tito jedinci, určitě jich je víc, i když mnohdy neuchovnění. Lux (bratr mé feny) by mohl být zajímavý, i když zřejmě nikdy nekryl kdo ví kde je mu konec. Je to škoda. Bohužel ti ostatní nejsou zrovna exteriérový zázraci. Snad až na Backa, který je podle mě elegantní pes s velmi zajímavým rodokmenem a hlavně jej znám osobně. Škoda, že zrovna na mistráku mu bylo zle (zánět tlustého i tenkého střeva) a posléze to i pořádně odstonal. Stopuje jako pánbůh, jenže zrovna tam, z neznámého důvodu neodstopoval (možná i díky nezkušenosti majitele) a ke všemu tomu měl ulomený špičák a čerstvě nasazená korunka....prostě osud mu nepřál. Ale je to pes, který dokáže jít přes 95 b.v každé disciplíně. Škoda je také to, že jeho majitel je "tak trochu stydlivý perfekcionista" :D :D :D Příští rok jej snad někam vytáhneme :lol: U těch ostatních je podle mě docela problém ve zdravotně problémových jedincích, jež jsou zastoupeni v PP (rodiče či prarodiče), jež jsou i nositely různých onemocnění. A nemusí se ani nikdo ohánět pomluvou, stačí se podívat, kdy kdo umřel a je to podle mě jasný ukazatel. Tak, pak to, že 1/4 PP je super, nic nezachrání...ani skvělá povaha. K čemu pes, se kterým se dřeš a dreš, on ti i maká a pak v nejlepším ti umře, ochrne apod. Někdy stačí uvažovat i selským rozumem a pokud někde všichni umírají v 5 letech (děd, matka, syn), nebo se všichni bojí nápřahu, tak to dál prostě neprodukovat. Všechny linie jsou něčím zamořené, nemá smysl nějakou selektovat a zničit, jen by to chtělo více soudnosti a trochu zdravého rozumu a nechovat na určitých jedincích. Chovatelská nostalgie je mor. Ale to jsem odbočila. Podle mě je tato debata nezajímavá, protože podle mě nelze zachránit něco, co snad ani neexistovalo, nebo to aspoň nenazývat - česká. Správě by bylo jen stará.

A z jiného soudku - Ivanka bude mít nové štěňátko a velmi zajímavé štěňátko. Strašně se těším, je po tom psu, co jsem ti ho nedávno posílala. A ta krev a ještě ke všemu čokoládová holčička :buch: ideál.
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Sali BNT » úte lis 18, 2008 7:20 am

Ach jo, škoda vystoupení toho Backa na tom mistráku, nikdo jsme netušili, PROČ to zvíře působí tam nemastným neslaným dojmem, bez jiskry, bez šťávy, soustředěný jen napůl, i na těch kousačkách, takový to bylo divný, nebál se ale nežil tím,
tak už je mi to jasný, s počínající enteritidou bych se tam já ani nenarovnala... :(
Ad ti ostatní, zhruba vím, co má Lucka na mysli, protože znám osobně dost jejich předků, a je pak skutečně pravda, že "to, že 1/4 PP je super, nic nezachrání...ani skvělá povaha" :x

Ivanky brzký import znám už chvíli, ale čekala jsem, až to Ivanka zveřejní sama, co si kupuje, aby to nepřineslo smůlu, o tom jak o hotový věci mluvit v dvou dnech věku vrhu :lol: , myslím, že šáhla po tom nejlepším, co je teď z "staré pracovní krve evropského regionu s kontinuitou" k mání, myslím, že tohle hooodně pomůže tady vytvořit protiváhu dobrmanům hlavně pro krásu. Kupci na takovýhle odchovy se jistě najdou, nemyslím si, že práci s dobrmany všichni zabalili, mám pocit, že plánovaný vrh Afry a Apolla už je z větší části zadaný.

Ještě k tomu Luxovi, bratrovi Tvé feny, Lucko, myslím, že není/nebude úplně bez krytí, povídá se tak povídá :lol: , že Franta Matějěk si po něm chce vzít štěně, že snad i někdo tady v praze s ním asi nakryje, neb to prý je dobrý pes s osobností, tak uvidíme, co bude.

Čili obecně řečeno, "stará česká krev" opravdu mýtus je, nebo snad ani neexistovala :wink: ,
co opravdu existuje, je "stará pracovní evropská krev" , a ta má kontinuitu hlavně v Německu, a co tady v našem regionu z té "staré krve" je, jest vytvořeno na té "staré evropské krvi" samců a starých českých fenách, vytařených zas z německých samců, ono to dá logiku, že...takže návrat může být jakkoliv na "Furstenfeldy" v prověřené kontinuitě, nebo ti byli klíč k tomu, co tady v 70. a 80. letech makalo.
Sali BNT
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned říj 26, 2008 9:19 am
Bydliště: Svinařov u Kladna

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Sali BNT » úte lis 18, 2008 8:15 am

Ako je to dnes v Čechách?

Darino, je to zhruba to, co jsem psala výš, i Lucie,
téměř všichni už krev vyměnili na osvědčený model Prinz-Quirinus,
vlastně sleduju jen residua starých Mičeráků, potomků Emana Zkanape a Beni Misar,
a po Cifře Zkanape a dceři Anki z Hakenovky tady žijou nějací potomci z ch. st. Black Gong, po dvou fenách, Cyndy a Emě BG.
Sama mám z nostalgie :lol: zakoupenou čubu Kora BG ze spojení obou těch krví, po Fronym GM a Emě BG, to bylo snad jediné spojení na tuhle krev, co se udělalo, staří Zkanapáci z obou stran, a ti nejlepší, a přemýšlím, zda jí uchovnit a nakrýt, protože ta čubice je mix dobrých i nedobrých znaků, jako vždy všechno, jak psala Lucka, každá liniie je zatížená něčím nedobrým....tak co získám či co hodím z5, když do toho půjdu, a pokud ano, kým a na upevnění čeho....

Mívala jsem psa Arne Tekram, po Beginovi Zkanape a Esprit Zkanape, měl jen jedno krytí, u Vás na Slovensku, s čubou Belinda Akire, vím, že žije vnuk Audro Zelené jablko, ale pracovně se neprosadil.
Sali BNT
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned říj 26, 2008 9:19 am
Bydliště: Svinařov u Kladna

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Michala » stř lis 19, 2008 8:11 pm

našla jsem nějaké ty staré fotky, věnovala mi je chovatelka Jazýka paní Šišmová (ch.s. Antis)
Afrodita Boss - hnědá (IPO3, úč. výb. soutěží) r. 1992
Obrázek

Armin Dob-gar (ZV1, IPO1, o: Graf Quido v Franckenhorst m: Samba z Padoku) r. 1992
Obrázek

Bart Hevart (IPO3, 2x úč. MR DOB) r. 1992
Obrázek

Bern Gujar (IPO3, úč. MR, 2x úč. MS DOB) r. 1994
Obrázek

Bety Antis (IPO3, úč. MS DOB, o: Gyn z P.O. m: Cita Xanada) r. 1992
Obrázek


Ilk z P.O. (IPO2, ZV2) r. 1992
Obrázek
Uživatelský avatar
Michala
 
Příspěvky: 57
Registrován: pát kvě 11, 2007 6:51 pm
Bydliště: Rynholec, okr. Rakovnik

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Lucie » stř lis 19, 2008 10:28 pm

Wau, super! Udělám z toho galerii.Až jich bude více. A ty Rozárko, jistě i ty máš nějaké :D
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Bess » čtv led 01, 2009 8:26 am

Hezký den všem,
jsem zde poprvé, před pár dny jsem narazilana Vaše fórum a jen chci říct, že jsme doma měli potomka - vnučku tohoto dobrmana Armin Dob-gara, jehož fotku jsem našla právě v této diskuzi, bohužel byla příliš nedůvěřivá k cizím lidem, pravděpodobně vzhledem k špatné zkušenosti z ranného dětství, kdy ji první majitelé po měsíci vrátili, takže jsme ji neuchovnili a měli ji jen jako domácího miláčka, ale můžu říct, že co se výcviku týče byla úžasna. Bohužel už dva dny není a tak je to pro nás hrozně smutný. Ale děkuji moc za fotku dědečka.
Soňa
Bess
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř pro 31, 2008 7:18 am

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Lucie » čtv led 01, 2009 9:17 pm

Tak to je mi líto :cry: ale určitě vám váš smutek zmírní nějaké nové štěňátko. Jen si dejte pozor, dnešní dobrmani už nejsou to co bývali (hlavně po zdravotní stránce, nějak to moc brzo umírá...). Jakého věku se dožila vaše předpokládám dle nicku Bess a určitě by nás potěšila její fotečka právě tady.
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Re: Stará česká pracovní krev-už jen mýtus? a co jí regenerovat?

Příspěvekod Bess » pon led 05, 2009 9:25 am

Posílám všem pozdravy do Nového roku 2009 ať jste všichni i Vaši pejsci hlavně zdraví, to ostatní už příjde s tím.

Ano přesně tak byla to Besinka, dožila se 8 let a 17 dní. Zemřela na chronické selhání jater, přežila nám s tím osm měsíců, ale jelikož se nám během prosince začala moc zhoršovat, tak jsme ji nechtěli vystavit stresu, kterým trpěla při silvestru a rozhodli jsme se ji nechat poklidně odejít. Bylo to asi nejtěžší co jsme dosud museli udělat, protože to byl opravdu náš veliký miláček. Ano to máte plnou pravdu určitě to prázné místo zaplní jiné štěňátko, ale Besinka zůstane v našich srdíčkách navždy. A máte plnou pravdu i v tom, že dobrmani už nejsou tím co bývali. Nejsme chovatelé, toto byl náš první pejsek s rodokmenem, takže souhlasím s tím, že nemáme žádné zkušenosti s chovem, ale přesto si myslím, že dnešní trendy v chovatelství a to nejen u dobrmanů, kdy se hledí hlavně na exterier a povaha a zdraví jdou stranou, je velmi špatný, chápu, že cílem každého dobrého chovatele je snaha skloubit všechny tyto tři věci dohromady a že dnes vzhledem k zákazu kupírování a s tím souvisejících omezení pro kupírované pesany to vše ještě daleko víc komplikuje a zhoršuje. Ale přesto se asi vrátíme k linie z které byla naše Besinka a při výběru štěňátka se budeme orientovat na tyto chovy, neboť ona byla celých sedm let naprosto zdravá, nebýt dopravní nehody, kdy ji srazilo auto, tak jsme nevěděli, že máme pejska, veterináře jsme znali akorát z ročního očkování nic víc. A i díky tomu, že byla zdravá a v tak dobré kondici nám přežila těch osm měsíců, jelikož pan doktor jí původně dával tak max. měsíc života, tak všem dokázala, že ona to hned tak nevzdá. Velice ráda bych Vám sem dala její fotečku, jen nemůžu přijít na to jak. :-q
Děkuji moc za Vaši reakci na můj příspěvek. Budu vděčná za každou radu týkající se výběru štěňátka.
Přeji Vám jen samé úspěchy a štěstíčko a zdravíčko.
Bess
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř pro 31, 2008 7:18 am

Další

Zpět na Vše o dobrmanech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron