Zají­mavosti ze zasedání­ FCI

Inzerce, rady, oznámení

Zají­mavosti ze zasedání­ FCI

Příspěvekod Lucie » pát zář 07, 2007 12:28 pm

Pár zajímavostí ze Zasedání chovatelské komise FCI - Vídeň 5.5.2007

Základní chovné podmínky.

Byl rozdán seznam zemí s obecnými minimálními podmínkami zpracovaný paní Maissen-Jarisch (ČR není zahrnuta).

Itálie: Dva různé čistokrevné chovy: obyčejný" a "selektovaný" - vychází z toho, že všechna štěňata po rodičích s PP dostávají rodokmeny. Tyto jsou dvojího druhu - odlišené např. barevně. Pokud rodiče splní další podmínky (např. výstavu, zdravotní test) mohou jejich štěňata získat PP selektovaného chovu ukazující na větší kvalitu štěňat.

Norsko - nemají žádné nařízené povinnosti, ani provádět zdravotní testy (PRA, DKK) ale naprostá většina chovatelů je provádí. Je to otázka rozdílných kultur a chovatelského vzdělání. Např. v Dánsku a většině dalších zemí, pokud to není nařízeno tak to většina lidí neudělá. Ideální je samozřejmě, když to chovatelé dělají dobrovolně, ale většinou je to utopie. Obecná chovatelská pravidla by neměla řešit otázky zda vystavovat psy, absolvovat zkoušky, ale jak chovat ZDRAVÉ PSY.

Obecně: část zemí, hlavně střední Evropa žádá základní chovné podmínky FCI tak, aby bylo zaručeno, že chovaná plemena budou v zásadě odpovídat standardu. Severské země jsou zastánci toho, že spíše než nařizovat je potřeba vzdělávat chovatele, aby si vybírali chovný materiál zodpovědně. Přesto je tam většina psů i vystavována.


Zatím platí zhruba toto: minimum v exteriéru - pokud je stanoveno, tak většinou minimálně "dobrý" (i takový pes může dát zdravé potomky odpovídající standardu).

Lucembursko - 2x VD (dnes se posuzuje mírně, ocenění "dobrý" obdrží pouze jedinec který se výrazně odlišuje od standardu).

v Rakousku a Německu většinou dobrá, záleží na klubech které vydávají PP (některé mají dokonce požadavek 2x "výborný").

Francie mají doporučené minimum "dobrý", momentálně se mění pravidla, změna celého systému nastane během 2-3 let,

Norsko - kluby mají poměrně vysoká doporučení - pokud mají rodiče ocenění "výborný" , pak je možné prodávat štěňata prostřednictvím klubu, jinak výstavy vůbec nejsou podmínkou pro chov.

Česká republika - základ je "dobrá", ale mnoho klubů požaduje min. VD, u pracovních plemen je povinná i zkouška.

Maďarsko - 2x VD fena a 2x V pes aby byli chovatelsky doporučeni, nemají-li výstavu, je to vyznačeno v PP.

Itálie - nemají žádné pravidlo, pokud má pes PP může být použit v chovu.
Ovšem pro chov "selekční" je požadována minimálně výstava + pracovní test nebo test charakteru, SK - chov je řízen pravidly, které stanovují kluby.
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Zpět na Vše o dobrmanech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron