Zkušební řády

Vše co se týká výcviku psů

Zkušební řády

Příspěvekod Radecha » pon úno 25, 2008 5:44 pm

Chtěla bych se zeptat - jak si mám vybrat, podle jakého zkušebního řádu budu cvičit? Výcvikář mně poradil, ať si řády přečtu, a uvidím, který se mně bude nejvíc líbit, ale o moc chytřejší nejsem. Jako začátečník nedokážu posoudit, co pro nás bude jednou těžký nebo lehký, nevím, čeho se mám chytit. Fenka je deset měsíců stará, celkem temperamentní polodobrman, nepřijde mi, že by byla na něco výrazně šikovnější oproti jiným disciplínám. Dosud cvičíme jen takovou základní poslušnost, trošíčku stopy (naposled ještě před zimou, takže to ani nestojí za zmínku) a obrany (taky úplnej začátek, jen kousání do kůže). Teď na jaře jsem nás přihlásila na zkoušku ZOP, jen tak ze zvědavosti. Všimla jsem si, že Vy cvičíte téměř bez výjimky podle IPO - proč?
Moje fena není výmarák!
Uživatelský avatar
Radecha
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 20, 2008 11:02 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Zkušební řády

Příspěvekod Efa » úte úno 26, 2008 12:20 pm

ahoj, ak mozem povedat za seba tak rozhodne je jednoduchsie cvicenie podla IPO ako podla narodneho skusobneho poriadku (u nas SVV, resp. u vas ZVV). V ziadnom pripade to vsak neznamena ze IPO by bol jednoduchy skusobny poriadok, no v porovnani z narodnym skusobnym poriadkom su rozdiely medzi jednotlivymi stupnami neni az take velke a odlisne. Rovnako sa v oboch poriadkoch stazuje narocnost na stopach a obrane, no v casti poslusnost je narodny skusobny poriadok omnoho zlozitejsi ako IPO.
Uživatelský avatar
Efa
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon kvě 14, 2007 11:07 am
Bydliště: Sk

Re: Zkušební řády

Příspěvekod Ludek » ned bře 02, 2008 11:05 pm

Radecha píše:Chtěla bych se zeptat - jak si mám vybrat, podle jakého zkušebního řádu budu cvičit? Výcvikář mně poradil, ať si řády přečtu, a uvidím, který se mně bude nejvíc líbit, ale o moc chytřejší nejsem. Jako začátečník nedokážu posoudit, co pro nás bude jednou těžký nebo lehký, nevím, čeho se mám chytit.


Jsem prekvapen,jak prahnete po poznani a preji vam hodne stesti :e ve vycviku.IPO skladam majoritne pro to,ze si to preji zakaznici - jsou vetsinou zahranicni a proto - to se svymi psy - ze vrcholove souteze jsou vyhradne podle IPO.Bohuzel se mohu zucastnovat jen soutezi vrcholovych,respektive zahranicnich,protoze mam kupirovaneho psa a pokrytecke vedeni at svazu ci klubu,slo na ruku kriklounum,puvodne z rad radobyochrancu zvirat,nyni vsak vyhradne z rad vlastnich.Ale to je jiny pribeh.
K Vasemu dotazu - zkusebni rady jsou stejne.V kazdem musi pes umet s chuti stopovat,byt ovladatelny a spolupracujici na poslusnosti a odvazny a razny na obrane.Vse lze naucit a rici,ze cvicite vyhradne dle IPO,NZR ci TART je prinejmensim hloupe.V prvnim stupni je NZR lehci nez IPO.Cviky 1.stupne NZR lze zvladnout behem par tydnu kymkoli(v IPO je problem povetsinou se tremi aporty a vysilackou,coz zejmena nezkusenym bere vitr z plachet).Stopa je prakticky totozna jako na IPOa na obrane se da dobrym predvedenim a vystupovanim v technicke casti, lecos zachranit.Situace se vsak obraci druhym a zejmena tretim stupnem.ZVV 3 byla nejtezsi vsestranou zkouskou na svete a dodnes je.Bohuzel lidi,kteri se timto vycvikem zabyvaji, rapidne ubyva a jsem pesimisticky ve vyhlidce do budoucna.Ze vsech tech poharu a diplomu,na ktere v predsini u me doma pada prach,si nejvice vazim prave "Mistra obranare",z jednoho z poslednich mistrovstvi Ceske republiky NZR,ktere se jeste mistrovstvim mohlo nazyvat.Fena s kterou jsem zavodil,mela ZVV3 na vyborne 98,99,98.Nedovedete si predstavit tu drinu.
Doporucuji nejen Vam ,ale vsem, nemyslet na to jak to dopadne,ale jak se to dela - myslim vycvik.Podivejte se na par zavodu od lokalnich poutaku,po vrcholove souteze a jiste naleznete svou vlastni cestu.Znam psy,kteri pracuji podle vsech radu a pracuji dobre.Pokud budete postupovat systematicky,step by step a lege artis,nemusite se obavat,zeby jste neudelala pro vycvicenost sveho psa maximum.Musite se z prace oba tesit - Vy i Vas pes :wink:
Uživatelský avatar
Ludek
Site Admin
 
Příspěvky: 968
Registrován: stř led 17, 2007 8:41 pm

Re: Zkušební řády

Příspěvekod Radecha » pon bře 03, 2008 9:48 am

Děkuji Vám za tak dlouhatánskou odpověď :uu

Tak ňák s tím vším teď bojuju...nerozumím tomu všemu, těm řádům a cvikům...psa jsem si pořizovala s tím, že budu ráda, když přiběhne na zavolání a počká na kraji chodníku, pak jsem se přichomejtla do kurzu pro štěňata a začátečníky, a tam mě to ňák chytlo :?. Tak teď zkouším, co nás bude bavit, chodíme i na takové to psí tancování - jednak je to fajn a jednak bych ji musela doma buď umlátit, nebo přišroubovat k podlaze, kdybychom nic nedělaly.

Takže z Vaší odpovědi si beru to, že prozatím budem pilovat poslušnost (a ještě JE co pilovat :mrk ), a časem z toho něco vyleze. Kupírovaná není, ale je to kříženec, takže z formálního hlediska je to asi taky jedno.
Moje fena není výmarák!
Uživatelský avatar
Radecha
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 20, 2008 11:02 pm
Bydliště: Praha 10


Zpět na Výcvik psů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron