zkoušky

Vše co se týká výcviku psů

zkoušky

Příspěvekod Alebasi » čtv říj 23, 2008 7:05 pm

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na jednu věc. Mám určitý problém s mojí fenou. Cvičím s ní poslušnost dle IPO. V tréninku máme (mohu docela s čistým svědomím říci) pěknou poslušnost. Fena při chůzi mě krásně, pozorně sleduje. V momentě kdy nastoupím na zkoušky, tak se chová jako by tohle vše neznala. Chodí metr od nohy a VůBEC mě nesleduje. Mohli byste mi nějak poradit co s tím, jak jí naučit i to, že na zkouškách se též chodí u nohy jako v tréninku. Předem děkuji za každý názor a radu :D
Radka
Alebasi
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned dub 20, 2008 7:27 pm

Re: zkoušky

Příspěvekod Lucie » úte říj 28, 2008 6:45 pm

Jakým způsobem motivujete onu fenu? Jedná se o pamlsky, míček, nebo pešek? Používáte vestu? A jak často ji v tréninku chválíte? Příčin proč vás vaše fena nesleduje může být mnoho. Nedostatečná motivace, příliš časté chválení (které ovšem nemůžete použít právě na zkouškách), jiná intonace vašeho hlasu (pramenící z vaší nervozity na zkouškách) atd. Co vám mohu poradit je navodit situaci závodu. A nebo vůbec nejlepší je domluvit se přímo na závodech s rozhodčím, i když dneska je takových pomálu. Bohužel vám nemohu poradit více, jelikož vaše informace je příliš strohá.
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Re: zkoušky

Příspěvekod Sali BNT » stř říj 29, 2008 7:11 am

Můj názor je, že v tréninku by se měla navozovat stejná situace, jako bude na zkouškách, aby se pro psa vlastně jakoby nic neměnilo a mohl jet v zaběhaném rytmu. Patří do toho i nervosita psovoda, ta se nasimuluje i docela snadno, stačí se domluvit s pár lidma, na kterých mi záleží, co si o mě myslí, že jim to předvedu.
Vycházím z toho, že psovod tady popisuje stav přesně jak je, že opravdu v tréninku je pesec korektní, jen na ostro ztrácí jistotu pro změnu situace.
Na trénink i na akci stejné oblečení, stejné rituály, předmotivovat, pak před placem ukrýt pomůcku, a nechat se jako zavolat na plac, kde už stojí "rozhodčí", "vedoucí akce" a skupinka, a dát to i s hlášením, se vším, a dát si záležet na tom, aby se zviřátko správně chválilo v předepsaných momentech, a ze začátku si tam dát mezi cviky i motivační zablbnutí, prostě dynamickou pochvalu, která se bude pomalu zmenšovat, jak bude zviřátko nabírat jistotu, že vše je OK, až se z toho udělá rituál, že až po odhlášení je hotovo a začne míček/pešek a volná zábava, ale do té doby jedem v bloku cviků proložených jen dílčím odměněním typu "dobrý to je, pokračujem".
ještě by byla možnost jedna, domluvit se a dělat často na zkouškách předcvičovacího psa, je jedno na jakých, budete tam prostě předcvičovat tu IPO I a tvářit se, že tam patříte, s možností zviřátko ladit a hladit, a pěstit ten rituál.
Ten rituál je velmi důležitý, pesan jest zvíře zvykové, a o rituály se dost opírá ve svém vyladění.
bennettová
Sali BNT
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned říj 26, 2008 9:19 am
Bydliště: Svinařov u Kladna

Re: zkoušky

Příspěvekod Alebasi » stř říj 29, 2008 1:51 pm

Děkuji za všechny zmiňované rady,

ještě pro upřesnění: cvičím s vestou Gappay s vypouštěcím systémem na balónek. V tréninku chválím po ukončení cviku. Pokud se jedná o chůzi tak provádíme kratší úseky s více pochval. A postupně úseky zdelšuji. Můj další postřeh je, ten že si myslím, že fena reaguje na změnu cvičiště, (prostředí). Snažím se, pokud to jen trochu jde chodit na různá cvičiště a alespoň nějakou tu poslušnost si tam udělat.

Radka
Alebasi
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned dub 20, 2008 7:27 pm

Re: zkoušky

Příspěvekod Sali BNT » stř říj 29, 2008 3:16 pm

samozřejmě, já to vidím tak, prostředí se musí trénovat, cestování, cizí lidé,.... zjednodušeně řečeno doma na svém place si naučím cvik, a rozvíjím ho pak kdekoliv kdykoliv, je vhodné neučit nové na cizím a na cizího, pes by se měl o něco opřít, něco musí mít zažité a jako jistotu, a o tu se pak opřít při změnách, až zkušený scestovalý pes rutinér bude v pohodě na jakémkoli place, a i u toho to chce se tam projít, ozkoušet překážky, makety, očuchat si to tam, ošahat a prostě se tam "zabydlet".
Další důležitá věc je transport, optimální je, když pes má všude s sebou svůj bejváček, přiměřenou kenelku, box v autě, prostě svý útočiště, kde si orazí, kam si odnese kořist, kde může i spát a mít klid, než přijde na řadu, prostě zázemíčko a klídeček.
Sali BNT
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned říj 26, 2008 9:19 am
Bydliště: Svinařov u Kladna


Zpět na Výcvik psů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron