neochota při aportu

Vše co se týká výcviku psů

neochota při aportu

Příspěvekod Samurajka » pát lis 21, 2008 7:16 pm

Dobrý den!
Moc Vás prosím o pomoc s tímto problémem. Mám fenu amstafa se kterou pravidelně cvičím. Vím,že lidí, kteří s tímto plemenem cvičí není mnoho, ale já jsem se svým výběrem spokojená a hlavně fenu mám pro radost a ne pro závodní ambice.Nyní má fenka složeny zkoušky ZOP,ZPU 1,ZM a je připravena na zkoušku ZVV 1.
Ráda bych s ní zkusila i zkoušky IPO,ale ty jsou především o aportu a to je náš největší problém.Jeden z našich předních výcvikářů,který fenu dobře zná mi poradil následující postup: Fenu posadím na vyvíšené místo a aport ji vložím do tlamy,pomohu ji ho přidržet,pak dám povel pusť a dám ji pamlsek.říkal,že po určitém počtu opakování se vytvoří podmíněný reflex a bude po problému. Já už to ale takto dělám rok a půl skoro každý den a zlepšení sice je ale nepatrné. Fena po více opakováních sice tu činku uchopí a nepřekusuje,ale je to pomalé a je na ní vidět neochota. Dále mi bylo řečeno,abych dělala aport na vodítku a pokud fena činku neuchopí hned a v přímém směru tak mám cuknout vodítkem přes škrtící obojek a povel opakovat dokud činku neuchopí. Jenže když takto postupuji tak se fena k čince rozběhne ,někdy ji uchopí a je to v poho,ale většinou když nejsou ideální podmínky,je mokro a tak dále tak se sice činky dotkne zubama,někdy se i snaží ji uchopit,ale nezvedne ji a hned se přikrčí s ocasem mezi nohama ještě dřív než vůbec cuknu vodítkem,no a pak už je to úplně k ničemu a máme po výcviku.
Myslím,že fena úplně přesně ví,co po ní chci a nyní jsme v situaci,kdy je na čase použít důraznější metodu nácviku s nuceným aportem abych tak ukončila vzájemné trápení a celkovou rozladěnost ze společného výcviku.
Prosím V8s tedy laskavě o radu,jak potupovat,abych celou situaci ještě nezhoršila.
S pozdravem Míša a Janica
Samurajka
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv lis 20, 2008 2:20 pm

Re: neochota při aportu

Příspěvekod Lucie » ned lis 23, 2008 4:58 pm

Dobrý den
mohla bych znát jméno onoho výcvikáře?
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Re: neochota při aportu

Příspěvekod Samurajka » ned lis 23, 2008 5:45 pm

Dobrý den, onen výcvikář je můj kamarád Ivo Eichler.
Samurajka
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv lis 20, 2008 2:20 pm

Re: neochota při aportu

Příspěvekod Ludek » pon lis 24, 2008 9:24 am

Myslím,že fena úplně přesně ví,co po ní chci a nyní jsme v situaci,kdy je na čase použít důraznější metodu nácviku s nuceným aportem abych tak ukončila vzájemné trápení a celkovou rozladěnost ze společného výcviku.


Tímto jste pojmenovala ten největší důvod pro provedení nácviku silou.A je jedno zda se jedná o aport,stopu či odložení vsedě.Vy jste již nácvik par force započala,avšak síla kterou jste použila je nedostačující.Ona prvá fáze nácviku však vždy musí být plná radosti a chtíče bez ohledu na nějakou přesnost,rychlost,klid zákusu na čince.Až potom může přijít ta druhá fáze a to je právě zákus a odměna po povelu pust. No a potom,pokud jste vybudovala dostatečný chtíč a dostatečně po dobrém ukázala psovi co po něm chcete,byť to bylo jen na dlouhém vodítku,potom se již u 90-ti% psů nemusí použít síla pro vyběhnutí a uchopení.
Stále váhám,zda mám zveřejnit tuto nesmírně jednoduchou metodu protože vím, že budu v postupu který musí být dodržen, mnohými částečně ignorován a oni tak své psy nenávratně poškodí.
Takže zde je návod pro vás:
Otevřete si mou abecedu - díl jež je o motivaci a vzbuďte drive vašeho psa.Nebude to hned.Musíte být trpělivá.Použijte míček.Po týdnech,až si budete jistá že váš pes šílí,použijte pro dráždění činku.A mezitím se snažte s povelem aport dostat psa s míčkem do té polohy jak je popisovaná v abecedě o aportu.
Toto vám zabere minimálně 6 týdnů a to je má velmi optimistická prognóza.Do té doby vyjde pokračování aportu v PPČ a pokud ne( ještě nevím o čem budou následující díly),přijeďte a já vás naučím za jednu až tři lekce ,jak správně použít sílu.
Uživatelský avatar
Ludek
Site Admin
 
Příspěvky: 968
Registrován: stř led 17, 2007 8:41 pm

Re: neochota při aportu

Příspěvekod Ludek » pon lis 24, 2008 9:31 am

Ještě musím dodat,že pokud špatná příprava,potažmo použitá síla přivedly co se ochoty aportovat,psa do rekta nejtemnějšího,lze sílu použít bez onoho dráždění,chtíče etc.Výsledkem je však majoritně pomalý příchod a expression zvířete ukazuje,že na něj v nedávnu upadla železná vrata.
Ovšem je to cesta a i poté ( dum spiro spero) lze aport zrychlit a psa rozveselit.
Uživatelský avatar
Ludek
Site Admin
 
Příspěvky: 968
Registrován: stř led 17, 2007 8:41 pm

Re: neochota při aportu

Příspěvekod Samurajka » úte lis 25, 2008 7:18 am

Dobrý den!
Moc Vám děkuji za tak rychlou odpověď. Budu se snažit udělat vše tak,jak jste mi napsal. Abych řekla pravdu, byla bych moc ráda, pokud se mi podaří vzbudit u feny zájem o balonek. Zkouším to delší dobu,zatím ne moc úspěšně. Já jsem až do teď cvičila fenu na pamlsky, ale při tom právě postrádám ten radostný projev, navíc fena není žádný pažravec a tak občas špatně odhadnu, aby šla na výcvik opravdu hladová. O něco lepší zájem než o balonek má zatím o peška, je tedy možné použít ho pro výcvik místo balonku? Já to s tím balonkem budu zkoušet tak jak píšete ve svém článku. Myslím,že nejlépe by to šlo tak,aby viděla,jak si hraju s jinýma psama a záviděla jim ho. To by neměl být problém.Pracuji jako ošetřovatelka ve Zlínském útulku a tam je psů, kteří čekají na nějakou hru hromada.
Dnes jsem se setkala ještě s tímto názorem a ráda bych věděla , co si o něm myslíte:
Fenu jsem učila kousat na rukáv rozvíjením zloby,přes uličky a tak dále. Přesto není nijak nebezpečná a na figuranty neůtočí,kouše pouze na rukáv. Nedávno se to ale začlo zhoršovat,hlavně kvalita zákusu a fena kousla až po pořádném vydráždění.Vrátila jsem se tedy na začátek a začla s ní kousat na klín,formou hry.zlepšit kvalitu zákusu a rychlost.Zdá se mi to mnohem lepší. Je tedy možné, že neochota při aportu může být do jisté míry i výsledkem toho,jak jsem nacvičovala obrany,tedy bez dostatečného rozvíjení kořistnického pudu?
Udělá vše podle vašeho návodu a pokud se s tím do jara sama nevypořádám, tak našetřím a vyrazím ze Zlína za Váma do Prahy.
Ještě jednou moc díky
Míša a Janica
Samurajka
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv lis 20, 2008 2:20 pm


Zpět na Výcvik psů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron