Obrana-která cesta je ta správná ?

Vše co se týká výcviku psů

Obrana-která cesta je ta správná ?

Příspěvekod Jitka Šestáková » čtv srp 13, 2009 7:35 am

Mám při obranách stále jeden problém, který jsem dodnes nedokázala odstranit.
Po zákusu a po boji s figurantem Sorbona vyhraje rukáv, běháme spolu kolečka dokud pěkně rukáv drží. Ve chvíli, kdy rukáv začne cupovat So pokládám a zde mám ten problém. So se nikdy dobrovolně nechce rukávu vzdát, když to řeknu na plnou hubu - prostě povel pust zde vůbec nefunguje i když ona moc dobře ví co tento povel znamená.
Co byste poradili - která cestá je správná?
Poslechnout figuranta, který chce abych po povelu "pust",( pokud So neposlechne) jí vlepila facku,
nebo
poslechnout jiného figuranta, ke kterému se So několikrát sama s rukávem v hubě vrací a vybízí ho k opětovnému boji. Po položení psa povel "pust" říkám úplně jiným hlasem (jako nový povel) a jako pomocníček mám v ruce pamlsek.
Vím, že je spousta dalších způsobů, jak Sorbonu donutit k poslušnosti, ale chtěla bych toho docílit po dobrém, aby měla radost z kousání jako doposud.
Včera jsem byla kousat na úplně jiného figuranta, na kterého trénujeme jednou za čas a ten odhalil můj pamlsek v ruce a řekl, že ze So dělám blbce...tak fakt nevím. Dneska jedu potrénovat obranu na p.Křečka, tak nevím co mi na ten můj pamlsek v ruce řekne ???
Nemám zvolit úplně jiný způsob?
Není chyba, že měním figuranty?
Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Jitka Šestáková
 
Příspěvky: 82
Registrován: pát srp 24, 2007 1:20 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana-která cesta je ta správná ?

Příspěvekod Michala » pát srp 14, 2009 11:11 am

ahoj,
já tedy nevím jestli to dělám dobře, ale v tomhle případě vůbec nepoužívám povel pust, ale DEJ, abych si nekazila pouštěčky a když je fakt hodně zaháklej, tak používám ten grif co nám ukázal Luděk - nadzvednu za obojek a strčím prst Jazykovi do tlamy, přesně tak jak ukazoval Luděk - zatím se mi nestalo, že by to nezabralo a prsty mám všecky.
(P.S. nějak to uteklo a koukám že štěníci jsou už z domečku :roll: fakt jsem zaspala, omlouvám se)
Uživatelský avatar
Michala
 
Příspěvky: 57
Registrován: pát kvě 11, 2007 6:51 pm
Bydliště: Rynholec, okr. Rakovnik

Re: Obrana-která cesta je ta správná ?

Příspěvekod Jitka Šestáková » pát srp 14, 2009 12:54 pm

:-q :-q :-q Melori to je v pohodě. Máš asi v tom pravdu. Včera jsem byla kousat na p.Křečka a ten mi řekl "nepárej se s ní a vyvěš jí" a ono to fakt fungovalo. Ten "prst do tlamy" :D :D :D bych k tomu mohla použít. Přišlo mi to, že o to přijde v boji a tím pádem má do toho větší chuť a že vlastně při tomhle asi vůbec nejde o nějakou tu poslušnost. Nic včera nedostala zadarmo.tak se potvůrka musela hodně snažit.
Uživatelský avatar
Jitka Šestáková
 
Příspěvky: 82
Registrován: pát srp 24, 2007 1:20 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana-která cesta je ta správná ?

Příspěvekod Lucie » pát srp 14, 2009 8:22 pm

No já si myslím, že "Luďkova" metoda a hlavně rozlišení povelu pusť, ti musí být dobře známá z našich táborů. Navíc je popsána v Abecedě výcviku - speciál pro figuranty http://dogschoolk9.com/cz/figurovani_1_09.htm a http://dogschoolk9.com/cz/figurovani_2_09.htm a také v čísle 3/2009 (zatím není doplněno na webu, ale už na tom pilně pracuji!) - kde je jasně popsán tzv.chanelling aj. Čísla časopisu Pes přítel člověka lze dokoupit i zpětně.
Jinak malá citace z čísla 7/2008
...
Pro povel „pusť“, stejně jako u aportu, použijte prst vložený do mordy, anebo, pokud to není pro hluboký zákus možné, zatažení za slabinu. Nikdy nepoužívejte povel „pusť“ spolu s ubráním kyslíku zaškrcením stahovacího obojku. Ano, můžete to udělat pro odebrání materiálu, ale jen spolu s povelem „drž“ a podpůrným chválenim v boji. Je to vámi řízená prohra psa. Osobně ji používám, pokud pes nechce pobrat materiál a je nemožné ho nechat zvítězit s polovičním zákusem, anebo po znovudokousnutí po utržení, pokud se toto trhání, např. na protiútoku, stalo již standardní chybou a jedinou cestou je ukázat psovi, že vítězství přichází až po správném provedení cviku.
...
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Re: Obrana-která cesta je ta správná ?

Příspěvekod Sali BNT » pon srp 17, 2009 12:53 pm

naprosto v pohodě používám po vyhrání rukávu poběhání psa, pak položení, uklidnění v pěkném plném držení, pak vyjmu z kapsy míček, svěsím ho psoj před oči a navrhnu mu výměnu :lol:
pes maligní plivne rukáv, klapne míček, na míčku si ho odvedu o kus dál a zas vyměním míček za další zákus.
Povel na to používám DEJ a pomocný podnět byl v začátcích nehumánní ostnáč, aby bazilišek byl vůbec ochotný o tomto návrhu uvažovat. Kupodivu to po několika opakováních vzal bazilišek plně za své a už rok se neobtěžuju s vyvíjením brachiálního násilí, abych jí vytřepala rukáv z huby, je to pro všechny příjemnější.
Ferdopes bohužel chce vyměnit rukáv za živé maso figuranta, takže se po DEJ řadí k noze a a odchází do pozice k dalšímu zákusu nasucho.
Kobra si pro nedůvěru k cizím na kousačky jen hraje, ale i ta nosí, zastaví se, lehne a na povel by pustila, ale jí před DEJ odebírám kořist zatím jen u auta na konci tréninku, během kousání odebírám kůžu či klín přes řízený únik kořisti z huby s hecováním, protože jí vymývám mozek do kořisti, snažím se jí do toho drivu zamknout, aby neměla přes chtivost čas bát se cizích.
Sali BNT
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned říj 26, 2008 9:19 am
Bydliště: Svinařov u Kladna


Zpět na Výcvik psů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron