Ako si vybrat stena!

Vše co se týká výcviku psů

Ako si vybrat stena!

Příspěvekod imro » čtv led 07, 2010 2:05 pm

Ako si mam z vrhu vybrat stena s vyrovnanou povahou!!! Ako rozpoznat ktore na to ma schopnosti na vycvik s vyrovnanou povahou?Ake mam spravit testy si otestovat psa z 9 stenat? Su niejake testy na povahu?Ak ano ake! Dakujem!!!
imro
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned pro 20, 2009 3:17 pm

Re: Ako si vybrat stena!

Příspěvekod Sali BNT » pát led 08, 2010 7:35 am

Tohle je strašně těžká otázka, jediné, co se dá, je, že každý, kdo cvičí, a opakovaně si prcka vybíral, napíše své osobní zkušenosti a analýzu svých dat.

Pokud můžu mluvit za sebe, vybírala jsem štěně na život a práci 7, a výsledky byly rozdílné.
Když to celé zanalyzuju, tak:
1) nejdůležitější je osobnost a projev matky - klid a vyrovnanost bez strachu a nervosity, při požadované intensitě všech sledovaných drivů.
2) odchov s pestrými podněty bez přetěžování štěňat "roztáčením" či nadměrnými vzruchy, na které ještě nemají zralý CNS.
3) osobní pozorování celého vrhu každý týden na pár hodin, se záznamy o vývoji jednotlivých zviřátek, důležitý je týden třetí-čtvrtý, kdy začínají aktivně reagovat na prostředí, tam je vidět typ odpovědi na nové a neznámé.
4) z vytipovaných štěňat, která všechna chtějí kontakt s Vámi a současně loví kůžičku, nosí hračku a ženou se po pamlsku, vybírat to, které od začátku celého toho sledování vrhu bylo co nejvíc v pohodě, bez přehnané zvědavosti, těkavosti, přehnaného průzkumnictví, bez projevů nervní hyperaktivity, rozumíte, musíte kromě genetického vybavení štěněte zvažovat i event. porodní trauma a perinatální postižení, abyste nenakoupil štěně s LMD (lehká mozková dysfunkce),a málokterý chovatel je současně pediatr, aby toto uměl poznat a varoval Vás před konkrétním jedincem.
5) je vhodné vytipovaná zviřátka spolu s chovatelem posbírat a vzít v těch 7 týdnech někam, kde to neznají, a posutpně je tam vypouštet jednotlivě, a pozorovat jejich aktuální reakce, a zas to nejpohodovější a nejrychlejc se otrkávající by asi bylo to k volbě.
Sali BNT
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned říj 26, 2008 9:19 am
Bydliště: Svinařov u Kladna

Re: Ako si vybrat stena!

Příspěvekod Lucie » čtv led 21, 2010 8:14 pm

O tom jak si vybrat to nej. štěně bylo napsáno mnoho. Rozárka(Sali) to bere příliš z věděckého hlediska :wink: Já bych se řídila těmito body:

1. říct si, na co štěně chcete (chci psa na výcvik, chci psa jen do rodiny jako společníka, apod.), protože většina těch úspěšných sportovních psů jsou psi více vzrušivější, psi dominantní, psi s velkou osobností - a toto chování lze pozorovat už i u štěňat, nejedná se o ideálně vyrovnanou povahu - je to povaha tzv.více doleva
2. znát oba rodiče, prostudovat si jejich rodokmeny, podívat se na výsledky potomků, poptat se majitelů potomků
3. ideálně znát fenu-matku ještě před březostí, abyste mohl posoudit její povahu bez mateřských pudů (některé feny mohou být agresivní, jelikož si brání štěňata - většinou se ale jedná o problém chovatele, který i v tomto okamžiku může fenu naučit nechat si líbit určité věci - tj.vstup cizích lidí do jejího teritoria). Já jsem přesvědčena, že matka a chovatel v době vývoje utvářejí povahu štěněte. Takže záleží i na "povaze" chovatele.
4. navštívit chovatele vícekrát, ideálně před krmením štěňat
5. při samotném výběru oddělit např. psy od fen (předpokládám, že budete mít jasno, jaké pohlaví chcete) a oddělit i matku
6. psy pozorovat v jejich hrách - zde se velmi projeví např.ona dominance (v tom vám pomůže i chovatel, ten je se štěňaty nejvíce), podřízenost (štěně které je otloukáno ostatními nedoporučuji) a jiné povahové znaky - zase záleží jakého psa chcete, vyrovnaný je ten co se moc neprojevuje tak ani tak - je sebejistý ve všech situacích
7. dobrý test je také vzít psa do výšky nad hlavu a pozorovat co udělá (úplná ztuhlost není dobrá), stejně tak jako ho dát do neznámého prostředí (stačí ho dát do místnosti u chovatele, kde ještě nebyl)
8. štěně musí být kontaktní, doslova se vrhat po každém kdo k němu přijde (pokud si ovšem nechcete pořizovat třeba středoasiata :mrgreen: )
9. štěně musí mít zájem o vše, co se dá nosit, trhat
NO A TEN NEJDŮLEŽITĚJŠÍ BOD - VĚŘIT SVÉ INTUICI, pokud ji nemáte dejte na radu chovatele nebo výcvikáře (ovšem ne toho, kdo se zbavil 10 psů než se s tím 11tým dostal na mistrák...). Jinak není dobré si brát štěně z vrhu kde jsou povahově odlišná štěňata. Dobrý vrh musí být vyrovnaný a štěňata se od sebe mají lišit jen v nepatrnostech. Někdy je lepší si počkat, než brát to, co mi kdo vnutí nebo se namane. A nezapomeňte - složené zkoušky nejsou zárukou ničeho, pokud ale oba rodiče se aktivně zúčastňují závodů s dobrými body, již to o něčem svědčí. Také jsou feny, které nemají třeba zkoušku ani jednu (např.z nedědičných zdravotních důvodů), ale dávají chovateli právě vynikající potomky. Takových fen je málo, ale jsou - viz. bod 2
Takže to jsou mé rady - ve stručnosti.
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno


Zpět na Výcvik psů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron