Smečka a uspořádání

Vše co se týká výcviku psů

Smečka a uspořádání

Příspěvekod terra » pon led 25, 2010 11:56 am

Rád bych se k vám obrátil pro radu, potažmo názor na jednu záležitost
ohledně jednoho psa žijícího v rodině ve složení muž-žena.
Dotyčná pejskařka se věnuje pejskařině cca 15 let, nyní má třetího nebo čtvrtého pejska, druhého od štěňátka, 4letého teriéra. Je to tak trochu hyperaktivní dílo, trochu bojácný, poměrně citlivý pes.
Abych uvedl svůj dotaz do správných souvislostí, je třeba podotknout, že
pejsky dotyčná měla a nadále chce mít pro potěšení z kamaráda, s nímž je možno cvičit
a ten pes je u toho šťastný, prostě vzájemně jeden druhého naplňuje.
Dotaz se týká tohoto vztahu. Paní tento "vztah" s pejskem měla, bez ohledu, kdo další byl v rodině, zda muž, žena, starší, mladší. Se současným psem i se psy minulými.

Nyní se situace změnila. Se psem se cosi změnilo. Pes po ránu nevítá, když se rozdělí smečka, pes váhá, vždy šel za paní, nyní váhá a chce za pánem, pak zase za paní.

Při společné návštěvě cvičáku pes kvílí, hledá pána a povely plní jen jako reflexy...žádná radost ze cvičení, s níž pracoval dříve s paničkou, což samozřejmě nedělá radost ani paní a demotivuje ji to od cvičení...sumasumárum, pes se pána drží jako klíště a paní jakoby zmizela z jeho života...

Pochopitelně to vadí, protože psi jsou už dlouhou dobu součást života paní a vždycky je měla proto, aby měla kamaráda, parťáka a tedy kulantně řečeno oboustranný vztah. Tedy to, že bude pro psa tím, kdo ho vede, kdo se o něj stará, kdo mu dá bezpečí, zábavu, výcvik, bude pro něj prostě "alfou" a na straně druhé dostane od psa tu psí lásku ve smyslu který je patrný u
dvojic na cvičáku při pohledu psa na svého pána, funguje-li vztah, kdy je zjevné, že psa těší spolupráce s psovodem, je s ním rád.

Zkrátka pán nyní pobírá vše, co do té doby byla zvyklá pobírat paní ve vztahu se svým psem a paní jakoby k nim nepatřila.

Protože podstata paní je být se psy, cvičit s nimi a cítit radost ze vzájemného, nezní otázka, jak se s tímto stavem smířit, ale zajímalo by mne, jak může paní tento stav změnit.

Nemyslím si, že by uspořádání smečky muselo být trvalé, znám páry, kde to je střídavé. Chci znát Váš názor, jak tohoto dosáhnout, zda je to možné a co mohu paní a pánovi poradit. Co si o tom myslíte.

Díky za Vaše názory a postřehy.
terra
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon led 25, 2010 9:53 am

Zpět na Výcvik psů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 1 návštěvník

cron