Zabití člena smečky

Vše co se týká výcviku psů

Zabití člena smečky

Příspěvekod Anetqua » sob úno 26, 2011 4:21 pm

Ahoj,

ráda bych sem hodila příběh, který se stal před třemi dny v mé smečce.. Kdyby měl někdo podobnou zkušenost, ráda bych si vyměnila poznatky a zároveň by to mohlo být varování pro ostatní majitelé více psů.
Píšu to jako příběh protože už jsem to psala x lidem a mám ta zkopírované abych to nemusela psát pořád dokola..


> Příběh :
Vlastnila jsem smečku 3 fen. Zlatého retrívra, cca 5 let, jack russela - 3 roky a k nim jsem si vzala fenu ovčáka cca 4ti letou. 2, 5 rooku žily fenu naprosto v pořádku, smečka byla poskládaná a v še fungovalo. Občas si ovčanda vyskakouvala na malou, téčkovala jí atp. , ale hned toho nechala, byly to je takové "slabé" chvilky a jen jednou za čas..
Asi před dvouma měsíci jsem si vzala do domácího depozita asi ročního psa, kastrovaného. Byl to velkej puberťák a dost feny otravoval, kousal je, skákal na ně, prostě klasický psí prudění, ony jako staré dámy na to nebyly zvědavé, tak se vždy ohnaly.
Poslední dobou se pes zaměřil především na malou čubinu, která se uměla také razantně ohnat..
Bohužel, všichni 4 psi byli spolu venku společně.. A předevčírem jsem našla nejmenší fenku roztrhanou a sežranou na zahradě.. Pes byl od krve, ale neměl červenou hubu, ovčanda byla očividně nažraná a měla červenej celej čumák..
Nutno podotknout, že ovčanda byla dříve ve smečce, kde prý došlo k podobné události - to jsem se dozvěděla až potom.
A dříve, když si hrála třeba retrívřice s malou fenkou, a praly se, tak se tam Asta (ovčák) přiřítila a chtěla to vyřešit, cíl byla malá fenka, na kterou skočila, ale zase se stáhla..

Normálně je bez problémů, není dominantní na cizí psy, komunikativní, všechno v pohodě.. Mám na zahradě i kočky - dospělé, kterých si nevšímá, ale co když jí zase "rupne"..?
Myslím si, že příčina byla v novém jedinci, který nezapadl do smečky a dělal neustálé rozruchy a tím, že Engi (malá fena) byla nejslabší, tak to Asta (ovčanda) vyřídila takto.. Nevím jak mám nyní se psem naložit.. ( s ovčákem, ten druhý pes jde z domu..)
Další věc je ta, že si nejsem jistá kdo, nebo co se tam stalo, nebyla jsem tam, jen vyvozuji závěr z předchozích situací..

Nyní celke dost vážně uvažuju o tom, že dám fenu pryč, nevěřím jí, pokaždý když jdu na dvůr mám strach co opět najdu, protože zážitek to byl opravdu drný. Bojim se nechávat retrívřici a ovčandu pospolu atp.

A padl ještě názor, nedělat s ní obrany.. Samozřejmě tohle padlo na diskuzi R. Desenského, od kterého fena je. Doslova " Proč děláš obrany se psem, který nemá problémy zabíjet?".. No, příjde mi to jako nesmysl, že by to na to mělo vliv, ale nejsem odborník..

Budu ráda za reakce a diskuzi, díky.
Uživatelský avatar
Anetqua
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon bře 08, 2010 10:04 am

Re: Zabití člena smečky

Příspěvekod Ludek » ned úno 27, 2011 1:24 pm

Těžko radit,protože ten problém už existuje. Nepředcházelo se mu. Je to daň za pro mne psychopatický systém výchovy,který propaguje kupříkladu zde zmíněný R.Desenský. A to nemíním ono vrčení a kousání do psů,které předváděl v TV. Nedokáži si představit,jak bych to udělal opravdovému silnému samci,jistému si vítězstvím. Ne nějakému přizdisráči z odchytu,či pejskovi,kterého měl posera a při prvním zavrčení mu uhnul z gauče. Byl jsem svědkem,jak paní již v létech pokousala v parku svého psa,pudlíka aprikota. Protože to viděla na televizce novce. To je ale z jiného soudku. Nyní mám na mysli podporu smečkové hirearchie.
Jakékoli kastování je při držení dvou a více psů naprosto nepřípustné.Dopustit,anebo dokonce podporovat to s omluvou,že je to psí přirozenost,je stejné jako psa nechat honit kočky,značkovat nábytek,napadat návštěvy,kolemjdoucí,etc. To je také pro psa přirozené. A zakazujeme to. A nemá to takové důsledky,jako právě povyšování se jeden na druhého. Tato přirozená soutěž,kdo bude vůdce smečky,musí být sofistikovaně potlačena od počátku. Činím tak již u malých štěňátek. Ohrazením se. To stačí. Mám psy budhisty. Nebojí se. Milují život. Neperou se.
Nevím co je to "téčkovat". Každopádně měla být fena vždy přímo v každé nežádoucí činnosti zastavena. Okamžitě. Bez rozmýšlení.Teď už má potvrzeno,že to co se jí nelíbí lze zabít. A dokonce i sníst. Znám ji. A z mého pohledu,je to výborné pracovní zvíře. Obrana,alespoň ta kterou jsme prováděli,zcela jistě nemůže být startérem něčeho takového. Je to zcela odlišná cesta adrenalinu,vzruchů,pudů.
Nyní je rizikem. Nelze ale říci,že to udělá znovu. Pokud ano,předpokládej Aneto obdobné fatální následky. Zejména při konfrontaci s jinou fenou. Pes psa po vítězství nechá být. Fena fenu zlikviduje. To ví každý,kdo má se psy do činění víc,než procházku parčíkem.
Není to tvoje chyba. Pokud jsi zhřešila,tak jen nevědomostí. R.Desenský,od kterého sis ji pořídila,tě jak píšeš neinformoval o této její "anamnéze". Raděj se takovým lidem vyhýbej.Obloukem.Hodně štěstí!
Uživatelský avatar
Ludek
Site Admin
 
Příspěvky: 968
Registrován: stř led 17, 2007 8:41 pm

Re: Zabití člena smečky

Příspěvekod Anetqua » ned úno 27, 2011 6:28 pm

Ještě bych se ráda zeptala, to, jak asta při vzruchu občas kousne do mě - při obranách už se mi to stalo víckrát, potom při jiné situaci..
Pokud byla na úvaze a dráždila jsem na balonek ještě s druhou čubou, taky se po ní na krátko vrhla když byla blízko u ní..
Mohl to být nějaký náznak? - Přenesená agresivita například?
Uživatelský avatar
Anetqua
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon bře 08, 2010 10:04 am

Re: Zabití člena smečky

Příspěvekod Ludek » pon úno 28, 2011 8:45 am

Vzpomínám si,jak prostě chtěla jen něco mít v mordě,když jí klín na úvazku unikl a ty ses tam nachomítla. To není agresivita. Je to jen nezvládnutá touha po kořisti.Vzhledem k tomu,z jakých podmínek,respektive s jakou negativní zkušeností fena přišla,nebylo namístě ji za toto nevinné zlobení nijak trestat do doby ,než na obraně řádně ztvrdne.Takže bych to nijak neřešil,stejně jako onu závistivou reakci při budování drive pomocí druhého psa. Toto ale míním obecně. Vědět konkrétně,že fena je schopna zabít a sníst konkurenčního psa,jistě bych tento způsob tréninku důkladně zvažoval. Nicméně v normálním psím světě jsou rivalové z úvazku kamarády.
Uživatelský avatar
Ludek
Site Admin
 
Příspěvky: 968
Registrován: stř led 17, 2007 8:41 pm

Re: Zabití člena smečky

Příspěvekod mercedes » úte bře 01, 2011 7:56 pm

Teda ten příběh mě teda dostal,já teda vím,že je hoší fena a fena než pes a pes,ale že mezi psema existuje kanibalismus to jsem netušila.Ale stejně se určitě tomu dalo předejít,když viděla jak se fena chová k té menší,tak já bych je určitě o samotě nenechala,ani já doma nenechávám spolu o samotě toho mýho dobrouše s jorkem.
Jinak p.Šilhavý "téčkování" je že si pes pokládá hlavu nebo bradu na kohoutek druhýho psa,protože je to jak písmeno T...jo a tohle dělá ten můj na ty slabší a u toho dělá to svoje bububu a pak ho hrabe pod sebou a kousne- neprokousne,ale toho psa druhýho to bolí,tak brečí-na 99% se nechá odvolat,ještě musím víc zapracovat.
Uživatelský avatar
mercedes
 
Příspěvky: 69
Registrován: ned čer 27, 2010 5:32 pm


Zpět na Výcvik psů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron