Obrany

Vše co se týká výcviku psů

Obrany

Příspěvekod Duffy » sob bře 07, 2009 4:26 pm

Ahoj.. Mám problém s obranou, každej do mě hučí něco jinýho a proto že tvoje videa mi dali ze všeho nejvíc, obracím se k tobě abys to rozseknul. Situace se má takhle.
Na „domovském“ cvičáku mi figurant říká, že po získání kořisti /v našem případě řídítek,kůže/ máme běhat do kola aby si to pes jakože odnášel a poté co se zastavíme a pes začne kořist na zemi překusovat mu ji odebrat vyvěšením s povelem PUST! A kořist odkopnout.
Jiný figurant říká to samý akorát kořist neodebrat a nechat psa trhat řídítka na zemi, v klidu ať se uklidní. Po takových 15-20 sekundách psa vyvěsit a kořist odkopnout.
Když jsem se „domovského“ figuranta ptal co se stane když mu to nechám řekl: když ho to na zemi nechám trhat, tak si zkazím psa a začne mi překusovat..
Tak kde je pravda? Brát? Nebrát?

Díky
Duffy
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát úno 27, 2009 12:13 pm

Re: Obrany

Příspěvekod Ludek » sob bře 07, 2009 6:13 pm

Hola,

pravdu má ten "domácí figurant" pochopitelně. Je metodicky blbě,nechat psa překusovat. A to je celá historie. Nelíbí se mi to vyvěšení psa. Zkus si koupit poslední číslo Pes přítel člověka, anebo počkej až bude ten článek tady - asi za 3 dny. Tam je můj názor na tuto věc. Doufám že jsem to rozetnul dostatečně :wink:
Uživatelský avatar
Ludek
Site Admin
 
Příspěvky: 968
Registrován: stř led 17, 2007 8:41 pm

Re: Obrany

Příspěvekod Duffy » sob bře 07, 2009 6:46 pm

Ja jsem právě myslel že pravdu má ten co říká že se to má na zemi nechávat.. Díky že jsi mě vyvedl z omylu.. :wink:
Duffy
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát úno 27, 2009 12:13 pm

Re: Obrany

Příspěvekod Kata B. » sob bře 21, 2009 1:55 pm

Ahoj.
Budu za exota, ale jsem zvyklá. Mám v květnu tříletou fenku slovenského čuvače. Je to šikovný pejsek, ze základních zkoušek máme ZOP, ZZO, ZPU1 a letos jsem se vrhli na stopy FPr1 a chcem zvládnout i další. Má základy záchranařiny, prostě se jí snažím rozvíjet povšech stránkách, proto bych i přesto, že je vyššího věku chtěla zkusit obrany, ale neočekávám, žádné úžasné výsledky jako u NO, spíš jen pro zábavu a vybití se, případně upevnění povahy (čuvač působí mnohdy dojmem bázlivého psa). Doma se o hadr a jutového peška se mnou ráda tahá, tu hru miluje, tak jsem se domluvila v sousedním kynologickém klubu, protože se u nás obrany nedělají, a šli jsme zkusit, co bude říkat na figuranta. S cizím člověkem se o hadr moc tahat nechtěla, a když ho ulovila, dále si hlídala figuranta, hadr jí přestal zajímat, a hlídala jeho. Závěr, mám zkaženého psa hlídáním :shock:, těžko jsem vysvětlovala, že nikdy jsem jí k hlídání nevedla, jen po štěňatech začala sama více hlídat, že je to pro ní přirozené. Jak byste pokračoval na mém místě dál? Myslím, že asi bude dobré ji nechat tahat se o peška a hadr s lidmi které zná, ale to se domnívám, že problém nebude. Spíš si myslím, že nechce parťáka ke hře, kterého nezná a nikdy před tím neviděla, je to možné???
Uživatelský avatar
Kata B.
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř dub 02, 2008 5:36 pm

Re: Obrany

Příspěvekod Lucie » sob bře 21, 2009 4:17 pm

Chtěla bych jen podotknout, že čuvač má ono hlídání v krvi. Proto byl přeci vyšlechtěn a k tomu byl a je používán. A je jedno jestli se jedná o stádo ovcí s ožratým bačou, nebo o dům se zahradou. Otázka je, jestli po ní budete chtít něco, co pro ní přirozené až tak moc není...Jinak samozřejmě všude jsou nějaké vyjímky, znám bernardýna se ZVV 1, který sjezdil mnoho závodů apod. Vždy záleží na šikovnosti figuranta, jak moc dokáže pobláznit do materiálu. Pokud šel na ní onen figurant až moc zhurta, nejdříve ji s ním seznamte mimo obranu, pak i na obraně, kdy psa figurant pohladí a ukáže mu, že není jeho nepřítel. A až pak začněte obranu (boj o kořist) jako takovou. My třeba používáme jednoduchý trik a to ten, že onu kůži si mezi sebou hází majitel psa a figurant. Psa, kterého drží majitel, si ale ani jeden z nich nevšímá. Až do té doby, než pes o házející věc projeví zájem. Pak nastává okamžik, kdy nejdříve na zem kůže jen spadne a pes bude mít možnost ji chytit a ulovit, poté ji už nabízí figurant. Doufám, že toto někdy Luděk popíše ve své Abecedě, myslím, že mnoho figurantů v tomto dělá chybu, že se snaží psa vystrašit a rozvinou v něm spíše pud sebeobranný, než pud kořistnický. Dále bych chtěla podotknout, že FIGURANT NESMÍ BÝT NIKDY NEPŘÍTEL PSA! Ve sportovní kynologii není rozvíjená zloba na člověka, ale především jen a jen onen kořistnický pud (tj. ulovit hadr, pešek, rukáv). Vše by mělo být vedeno ve formě hry, zvláště jedná-li se o plemeno tohoto typu. Podle mě, některá plemena na obranu ani nepatří (středoasiat, kavkazan apod.). Není potřeba nosit dříví do lesa :D A pokud se vám někdo směje, že máte exota, nevšímejte si ho, nebo změňte cvičák. Každý přece nemusí být mistr světa, ale každý by měl mít šťastného a spokojeného psa :dobrouš:
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Re: Obrany

Příspěvekod Kata B. » sob bře 21, 2009 6:37 pm

Právě o spokojeného pejska mi jde. Zkusím figuranta navést na to, co je čuvač zač a zkusíme to znovu a jináč a namotivovat i figuranta, že je to i pro něj výzva, přijít na nové metody. Díky za rady a typy jak na to. Koupím jí tedy "řídítka", aby jsme si mohly spolu hrát, jak tvrdé budou nejvhodnější HST mají jak střední tak i tvrdý, Gappay májí jen tvrdý a měkký, ale z měkkého by se mi pak asi blbě přecházelo na tvrdší, že?
Uživatelský avatar
Kata B.
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř dub 02, 2008 5:36 pm

Re: Obrany

Příspěvekod MarkétaV » úte zář 01, 2009 4:23 pm

Zdravím,

můžete mě navést (pokud to někde na fóru již je), případně mi popsat, jakým způsobem u vás probíhají tréninky obran?

A ještě poprosím o info, zda-li stále figuruje Luděk. Na základě konzultace s několika lidmi mi přijde jako figurant, kterého hledáme....
MarkétaV
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob dub 04, 2009 6:54 pm

Re: Obrany

Příspěvekod Ludek » čtv zář 03, 2009 2:26 pm

jj , je to pod pravidelným cvičením v Dobřejovicích. Teď v sobotu ve Strašíně. Figuruji.Ještě. :wink:
Uživatelský avatar
Ludek
Site Admin
 
Příspěvky: 968
Registrován: stř led 17, 2007 8:41 pm

Re: Obrany

Příspěvekod Armida » pon lis 23, 2009 11:05 am

Dobrý den,
prosím Vás mám dotaz. Armidě je 20 měsíců a náš figurant tvrdí, že je příliš hodná a musí v ní probudit agresivnější chování. Proto ji při posledních dvou obranách šel do těla a několikrát ji vzal bičem přes přední nohy a bodal do hrudníku. Ta se před ním tlačila zpět a bokem dozadu. Při vyslání sice zákus udělala jako vždy. Figurant tvrdil, že je po tomto martirii kvalitnější. Mě se toto ovšem nelíbí a nevím jestli to mám tolerovat a dovolit. Po týdnu jsme teď měli setkání s Pavlem Markuskem ( to míváme tak 3x ročně) a při kousačce jsem jej poprosil aby si vzal klacek. Armida ihned začla couvat, tak jsme pokračovali jen na klíny a rukáv. Mám obavu jestli bychom ji tímto nemohli nějak pokazit . S Vlaďkou Šišmovou se uvidím až za měsíc, tak se obracím k Vám. Vím, že ona by mi to ihned zakázala takto pokračovat. Děkuji Zawora
Armida
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát kvě 22, 2009 10:27 am

Re: Obrany

Příspěvekod Sali BNT » pon lis 23, 2009 11:37 am

pane zaworo, když to víte,a dobře víte, co by Vlaďka řekla, proč v tom chcete pokračovat??? vidíte, že čuba couvá, čili jasně byla zvolená cesta, která jí žene do defensivní cesty, vidíte, i k čemu to vedlo, když se jí to rozleželo,
máte co spravovat,
oslovovali jste projev, který ještě čuba sama nevykazuje, to se dá u jedince, který dává najevo, že je schopen a chce se postavit člověku, a i tak se to dělá úplně jinak, výzva-odpověď psa-jasná prohra figuranta, to je pak TARTový kousání a má to svou jasnou posloupnost, ale takhle proboha ne,
zpátky do loveckýho kousání a vše do útěků a s jasnou výhrou psa, a to chtění musí vyjít z lovu, tvrdost a plný zákus v lovu, sebevědomí v lovu, pes loví kořist, která se až časem bude profilovat jako nebezpečná, ale teď musí být hlavně vzrušující.
Myslím, že Luděk to metodicky srovná, vymýt psoj mozek do kořisti umí squěle.
Sali BNT
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned říj 26, 2008 9:19 am
Bydliště: Svinařov u Kladna

Re: Obrany

Příspěvekod Armida » pon lis 23, 2009 1:26 pm

Armida je náš první pes se kterým nějak pracujeme. Takže když mi figurant tvrdil, že se to tak má a je to správné, tak jsem mu věřil ikdyž se mi to nezdálo. Proto jsem ihned vznesl dotaz k lidem , kteří s db pracují. Mockrát děkuji v mém utvrzení. Tady u nás je to jediný figurant ke kterému dojíždíme 80 km. Jiný zde ( Jesenicko ) není. Mám dojem, že po mém připomínkování s tímto jeho stylem se spolu rozloučíme. Pokud by mi mohl někdo poradit odpovědného figuranta v dosahu oněch 80 km od Jeseníku, tak budu nesmírně rád. V poslušnosti mi pomáhá paní Šišmová. Stopy jsme samouci. Zawora
Armida
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát kvě 22, 2009 10:27 am

Re: Obrany

Příspěvekod Lucie » ned lis 29, 2009 8:11 pm

Teda při čtení toho, co dokážou někteří figuranti páchat za zvěrstva, mi je zle od žaludku. Ona zloba a agrese se dá samozřejmě rozvíjet, ale figurant by při tom měl být opravdu opatrný a mít dostatek citu. Zvláště dobrmani jsou v tomto zvláštní. Často si hrají na frajery a ve skutečnosti mají v sobě malou dušičku. Takže místo přirozené zloby se v nich vybuduje akorát tak strach z určitých situací. Doporučuji s figurantem hodit řeč, vše směřovat pouze a jen na kořist, pamatovat na to, že figurant má být pro psa hračka (přítel) a ne naopak (mluvím o sportovním kousání, nikoli praxi). Bohužel nevím, kdo ve vašem blízkém okolí by byl vhodný, ale věřte, že je lepší kousat třeba jen 1 x týdně někde daleko a dobře, než vícekrát a blbě. Asi bych volila Radka Kupku z Opavy - oněch 80 km splňuje a je opravdu VYNIKAJÍCÍ figurant i pro dobrmany. Zde je info o něm - http://radomirkupka.dogweb.cz určitě vás neodmítne. Hlavně až se k němu dostanete, podrobně mu popiště veškeré vaše kousání, a nic nezatajujte. Přeji hodně štěstí!
http://www.lucieskopalova.com
tvorba www & fotografování
http://www.skolapropsy.com
výcvik psů & handling
http://www.autopujcovna.in
Autopůjčovna Brno
Uživatelský avatar
Lucie
Site Admin
 
Příspěvky: 925
Registrován: sob led 20, 2007 1:36 am
Bydliště: Brno

Re: Obrany

Příspěvekod Armida » pon lis 30, 2009 6:56 am

Děkuji mockrát za odpověď a tip na figuranta. Právě jsem jej mailem kontaktoval a budu čekat na jeho odpověď. Obrany jsme mívali 1x týdně. Zawora
Armida
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát kvě 22, 2009 10:27 am

Re: Obrany

Příspěvekod Ludek » pon lis 30, 2009 8:55 am

No já to čtu až nyní,neb to bylo kdesi schováno. Diviti se že mi pes nechce kousat, protože ho figurant přetáhl když se nechtěl dráždit,přijde mi asi stejné jako diviti se,že mne dívka mého srdce nechce,když před ní stále pojídám suché z nosa.
Budování zloby za pomoci bolesti u slabších psů ještě před vybudováním zájmu o kořist,je jedno z největších zvěrstvech na psí duši.Děje se to velmi často.Silný a vyrovnaní přežijí,z těch ostatních je odpad. A to je hrůza.
Pochopitelně zavolejte Radomírovi,bo jsem měl možnost na něj kousat a bylo to lege artis.Určitě se vám alespoň pokusí pomoci.Hodně štěstí :e
Uživatelský avatar
Ludek
Site Admin
 
Příspěvky: 968
Registrován: stř led 17, 2007 8:41 pm

Re: Obrany

Příspěvekod M-team » pon pro 28, 2009 9:33 pm

Ahojky vsem,
jenom pro doplneni informaci ohledne Pavla Zawory a jeho fenky. Pavel na me na akcich ktere jsou poradany parkrat do roka trenuje tak jak pise. Ale co se tyka onoho svihani a mlaceni pres nohy bicem pres nohy atd. byl jsem Pavlem pouze pozadan jestli bych onu akci pri treninku nenaznacil protoze si to chtel overit tak jak tu pise. Pri reakci feny jsem okamzite naznaky ukoncil. Samozrejme jsem fenu pres nohy ani cokoliv jineho nebil a hned jsem Pavla upozornil co to muze mit za nasledky a ze se s touto technikou neschodnu.

S pozdravem Pavel Markusek
M-team
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon pro 28, 2009 2:37 pm

Další

Zpět na Výcvik psů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron