IDC WORLDCHAMPIONSHIP, 24. - 25. 5. 2008, Judenburg - Austria

Judges: José Buló (ES)- track, Dr. Pierluigi Pezzano (I) - obedience, Willi Cohnen (D) - protection
Bitehelpers: Robert Diesenreither, Walter Reikert


K-Nr. L.Nr Hundefuhrer Hunde R/H A Bew B Bew C Bew Ges Bew Rang
DE-6 38 Nowakowski Elke MONA v. Edertal   100 V 97 V 99 V 296 V 1
DE-1 15 Weichenberger Renate AFRA v.d. Fuggerstadt   93 SG 90 SG 98 V 281 SG 2
DE-4 58 Fuhrmann Claudia CHAKKA v. Maindreieck   95 SG 91 SG 93 SG 279 SG 3
AT-1 09 Trojovsky Helmut KRAVALLO v. Schmiedbauergut   96 V 87 G 94 SG 277 SG 4
SE-4 01 Dahlgren Camilla Come As You Are CHARGE   89 G 89 G 97 V 275 SG 5
AT-3 43 Salzborn Franz DEXTER v. Harten Kern   93 SG 86 G 95 SG 274 SG 6
IT-2 32 Telser Albert QUINT von Edertal   90 SG 90 SG 93 SG 273 SG 7
IT-1 33 Manduca Vito DELLA v.d. Burgstatte   98 V 85 G 90 SG 273 SG 8
BE-4 20 Michiels Dirk DHILAYA van't Donauhof   85 G 92 SG 95 SG 272 SG 10
SE-1 21 Andersson Tommy Dobfancier's REZON   96 V 86 G 90 SG 272 SG 11
AT-4 26 Trojovsky Helmut BAGIRA de la casa Alina   91 SG 85 G 96 V 272 SG 9
BE-1 39 Horemans Patrick DAX van't Donauhof   89 G 87 G 94 SG 270 SG 12
IT-3 12 Buzzi Ercolino Fabio NILO dei Nobili Nati   91 SG 94 SG 85 G 270 SG 13
AT-2 25 Straub Gernot CHESST v.d. Lussenweise   89 G 87 G 91 SG 267 G 14
DE-2 07 Lappe Holger SATAN v. Krahenbusch   91 SG 90 SG 86 G 267 G 15
UA-2 14 Hatala Yulian Tahi-Reme GERETT   87 G 86 G 93 SG 266 G 16
FI-4 24 Heinkkinen Jouni Dobelcos BARON-BERGROTH   90 SG 84 G 91 SG 265 G 17
CZ-1-2 16 Ludek Silhavy RES SASHA Cara's   96 V 78 V 90 SG 264 G 18
NO-3 56 Andersen Ingar Hainide NEMROD CHUCK   90 SG 84 G 90 SG 264 G 19
BE-2 31 Heremans Frans FOUKEBOY v. Ferrenberg   96 V 81 G 87 G 264 G 20
CZ-2-5 08 Jun Antonin HANZ Gold Micer   98 V 71 B 94 SG 263 G 21
NL-5 46 De Wit Sjaak Ascomannis INDY   94 SG 82 G 86 G 263 G 22
DE-5 53 Gutbrod Jurgen LUCY v. Schmiedbauergut   97 V 80 G 86 G 263 G 23
FI-1 11 Kiiveri Sami GIAN v.d. Moorieche   97 V 76 B 88 G 261 G 24
NL-2 04 Kuper Luppo BARON DAIMLER v.d. Fivelborgh   85 G 88 G 87 G 260 G 25
UA-3 03 Tarasenko Lyubov OGON ZHARA di Gratsiano   92 SG 85 G 78 B 255 G 26
CZ-2-3 60 Matejek Franisek IRA Black Gong   91 SG 76 B 87 G 254 G 27
NL-1 54 Van Alphen Wim Ascomannis IGOR   92 SG 86 G 76 B 254 G 28
DE-3 30 Lappe Dagmar MAENDY v. Edertal   80 G 85 G 83 G 248 G 29
EE-3 23 Horak Agni HERCOGINE BORIADA No Demetra   87 G 85 G 76 B 248 G 30
FR-1 19 Dr. Ferrer Jean-Baptiste VIVALDI (Gucci) vom Engelthal   71 B 86 G 83 G 240 G 31
NL-4 49 Saman Johnny COACH v.h. Donauhof   58 n.b. 86 G 96 V 240 n.b  
SE-2 44 Torbjorn Eriksson Dobfancier's REGUIZ   75 B 80 G 84 G 239 B 32
SE-3 59 Lofman Laine Dobfancier's RUZKA   84 G 79 B 76 B 239 B 33
FI-5 52 Nikander Veli Matti YRJO vom Warringhof   93 SG 81 G 65 n.b. 239 n.b  
IT-4 28 Rosi Stefano ZAFIR del Verdiano   80 G 73 B 85 G 238 B 34
CH-1 06 Glarner Ulrike ENZO v.d. Sonnenleite   83 G 62 n.b. 87 G 232 n.b  
NL-3 50 Hermans Eric AYCKA v. Burghof   60 n.b. 75 B 85 G 220 n.b.  
IT-5 10 Collaianni Riccardo MESSALINA della Via del Samurai   40 n.b. 82 G 83 G 205 n.b.  
NO-2 47 Solli Gerd-May Arakia's ME AND YOU   44 n.b. 76 B 74 B 194 n.b.  
MX-1 37 Ascencio Rudolgo RAMIRO v. Weser-Ems   44 n.b. 70 B 78 B 192 n.b.  
ES-1 27 Verchili Anreu Jorge Ascomannis JAKO   22 n.b. 85 G 83 G 190 n.b.  
EE-2 34 Oblikas Aivo Onaoma DE-LIGHT   29 n.b. 79 B 81 G 189 n.b.  
CZ-2-6 35 Bocanova Renata FERGIE Calibra Magic   5 n.b. 88 G 89 G 182 n.b.  
NL-6 51 Visser Herman BLADE van het Wantishof   9 n.b. 84 G 87 G 180 n.b.  
CZ-2-4 13 Jelinek Jiri AGBAR z Hribecich Hor   90 SG 85 G 0 n.b. 175 n.b.  
UA-1 05 Pravda Tatiana CHELSEA iz Gratsiano   88 G 87 G 0 n.b. 175 n.b.  
IT-6 57 La Manno Vittorio UJIM del Citone   15 n.b. 66 n.b. 88 G 169 n.b.  
EE-1 45 Orav Eneken IRRIA del Mediano   19 n.b. 78 B 71 B 168 n.b.  
ES-2 28 Hernandez Aparisi Jose Francisco BRABUS v. Burghof   7 n.b. 76 B 83 G 166 n.b  
ES-3 18 Calderon Drago Javier DANKO v. Drachenwald   2 n.b. 71 B 83 G 156 n.b.  
CZ-2-7 02 Zuzana Ludvikova ELTON Extra Moravak   90 SG 62 n.b. 0 n.b. 152 n.b.  
RU-1 48 Lugovaya Ekaterina Ave Concorde TUBEROSE   84 G 64 n.b. Abbr.   148 n.b.  
SK-1 40 Tamasi Pavel HERA nuova Dolce Vita   80 G 60 n.b. - verl. 140 n.b.  
FI-3 55 Laakso Jari ELLE-ELEONORE Givveeon   16 n.b. 44 n.b. 74 B 134 n.b.  
GB-1 22 Connolly Des Chancepixies LEGEND   37 n.b. 74 B 0 n.b. 111 n.b  
CZ-2-2 42 Kudrlicka Jiri AKIM z Avarku   80 G verl.     verl. 80 n.b.  
NO-1 36 Nordvik Brynhild S. Mezzrow's FABIO   0 n.b. 0 n.b. 0 n.b. 0 n.b  
 
BE-3   De Haes Joni ASHA v.d. Donken                    
CZ-1-1   Skopalova Lucie CITTO v.d. Wudritz                    
CZ-2-1   Libor Kosar IR Gold Micer                    
FI-2   Timo Lilja PUMA v. Eschenbruch                    
FR-2   Roy Helene U'SHAKIRA STINZA de La Villa de Channes                    
HU-1   Lillia Kulcsar ATOM v. Gruosi                    
IT-7   Mattolini Ronaldo Briska's ZAREK                    
NL-7   Ron Curfs Ascomannis INGO                    







 © International dog school K9 :: Design: Lucie Skopalová :: Webmaster: Karolína Kočová